Saturday, 23 March 2013

Claire's Makeup Palette review

Merhabalar hepinize !

Bugün elimizde Claire's makyaj paleti var. Kendisi 12 far, 2 allık, 4 gloss/ruj veeee 1 tane de pudra içeriyor. Üst kısmında da minik bir aynası ve fırçaları var, pek kullanışlı değiller [ :( ] ve mıknatısla kapanıyor. 

Hey everyone !

Today we have Claire's make up palette. It contains 12 eyeshadow colors, 2 blushes, 4 gloss/lipstick aaaaand a powder. It has a tiny mirror on top and some brushes but but they are not very useful [ :( ] and it has a magnetic mecanism. İlk olarak farlarla başlamak istiyoruz.Farlar birazcık simli ve renkleri gerçekten güzel seçilmiş. Doğal tonlar olduğu gibi bir kaç canlı ton da eklenmiş gayet beğendik. Açıklı koyulu tonlar olduğu için de güzel bir vurgulu göz makyajı yapılabilir. Kalıcılıkları mükemmel değil ama baz kullanılarak çözülemeyecek bir sorun da değil :)

İlk sırada gördüğünüz farlar bir hayli açık renkli ve malesef pigmentasyonları çok çok çok düşük. Aşağıdaki fotoğrafta gördüğünüz renkleri elde edebilmek için en az 2-3 defa bastıra bastıra sürmeye çalıştım.


We want to start with eyeshadows first. They are a little bit shimmery and colors are pretty well picked. There are some natural tones and also couple of bright colors, we really liked it. Colors has their darker and lighter tones so you can do a nice defined eye make up. They don't stay too long but it's not a problem you can't deal with some eyeshadow base :)

The shadows you see in first row are pretty light tones and unfortunately their pigmentations are so so so low. To get the colors you see in the photo down below, I had to swipe them at least 2 or 3 times.
Ama şöyle bir şey var ki, ikinci sıradaki farlara geçtiğimiz zaman renklerden çok daha güzel bir şekilde verim alabiliyorsunuz. Pembe olan diğerlerine göre biraz daha simli. Renklerin duruşu şu şekil:

 But there's such thing ; when you swipe the shadows in second row you see that their pigmentations are better. Pink one is a little bit more shimmery than the others. The colors look like that :
Üçüncü sıradaki renkleriyse gerçekten çok beğendik, özellikle mor olan ha-ri-ka!

We REALLY liked the ones in the third row, especially the deep purple one is marvellous!
Allıklara geçiyoruz. Biz renklere bayıldık. Üstteki allık alttakine göre biraz ışıltılı ama ikisinin de renkleri çok şirin pembeler :)

Going forward to blushes. We loved the colors. The one on the top is a little bit shimmery but the colors are really cute pinks :)


Pudradan bahsetmek gerekirse biz açıkçası  işlevini çözemedik. Işıltılı değil ama içinde üç dört tane minik sim parçacığı var. Matlaştırmak ya da makyajın kalıcılığını artırmak gibi bi şey de yapmıyor. Cidden anlam veremedik ne ki bu ? :D Keşke yerine güzel bir mat bronzer koysalardı.

Rujumsu şeylere gelirsek, gerçekten çok kötüler. Çok katı, kuru ve kullanışsızlar. Renk vermeleri için on beş defa sürmeniz gerekiyor.kalıcı değiller.

Kısacası palet mükemmel değil. Ama biz bu orjinali 50 tl olan paleti indirimden 15 tl'ye aldık. Farlar ve allıklar (<3) için değer diye düşünüyoruz. Ayrıca çok güzel kokuyorlar :) Küçük yani çantaya atıp taşımak için çok hoş. Hala indirimdeyse alın yani :D


Talking about the powder on top, actually we couldn't figure out what this is for. It is not shimmmery but it has 3-4 glitter piece. It doesn't mattifies your skin or help your make up last longer. Seriously, what is it for? :D If only it was a nice matte bronzer.

And about the lipstick-like things; they are really terrible. They're stiff, dry and useless. To get the colors you have to swipe them like fifteen times. They are not long lasting at all.

Long story short, the palette is not perfect but we bought it for a really good price so it is worth it for eye shadows and blushes(<3). Also they smell soooo good :) It is small so it is very cool to keep in yoour handbag.

No comments:

Post a Comment