Saturday, 23 March 2013

Clinique 3-Step Skin Care System Review

Heey :)
Bu yayında size Clinique'in "3-Step Skin Care System" setlerinin 2 numaralısıyla ilgili bi' şeyler de bi' şeyler yazıyoruz :)
Öncelikle Clinique, ürünlerinde paraben, parfüm, alkol içermemesi ve alerji testlerinden geçmiş olmasıyla gönlümüzde zaten taht kurmuş bi' marka.
Bizim bahsedeceğimiz setin cilt tiplerine göre 2 çeşidi daha var. 2 numaralısı karma ciltler için.

Hey everyone :)
On this post, we will introduce you the skin care set no.2 of  "Clinique 3-step skin care system" :)
First of all, we really love Clinique because the products doesn't include parabens, alcohol  and they fragrance-free and allergy tested.
There are three different sets fot different skin types. No.2 is for the dry combination skin.
Sette bir yüz temizleyici jel, tonik ve nemlendirici var. Ürünlerin hepsini sabah akşam kullandığımızda güzel bi cilde sahip olacağımızı vaadediyor canım Clinique.
Öncelikle yüz temizleme jelimizden bahsedelim. Kıvamı güzel, cilde kolayca yayılabiliyor.  Yıkadıktan sonra da cildi kurutmuyor ve naneli ferah bir his bırakıyor.

There is a liquid facial soap, clarifying lotion and moisturizing lotion in the set. With using this products twice a day -in the morning and evening- Clinique claims to give you great skin.
We want to mention the facial soap. Consistency of the soap is nice, you can spread it over your face easily. After using it, your skin doesn't get dry and it gives your skin a fresh feeling.
Tonik cilde uygulandığında cildi yakmıyor ve germiyor. Bu açıdan oldukça güzel. Biraz kurutuyor ama ürünü zaten nemlendiriciyle desteklemeniz gerekli.

There will be no disturbing effect on the skin like burning, tightening, etc. after application of the lotion. It makes skin a little dry but you should use it with moisturizer.


Nemlendirici oldukça güzel. Adeta içinde parfüm olmadığına kanıt gibi, merhem gibi bir kokuya sahip. Sürümü kolay, az miktarda ürünü kolayca yüzünüze yaydırabiliyorsunuz. Cildi yağlı bırakmamasına rağmen etkili bir nemlendirici.

Moisturizer is pretty good. You can spread it over your face easily like the cleanser. Although it doesn't have an oily effect on skin, it's an effective moisturizer.


Ürünü Boyner'den %15 öğrenci indirimiyle 63 liraya aldık ve fiyatın set için OLDUKÇA uygun olduğunu düşünüyoruz. Karma cilde sahipseniz de kesinlikle memnun kalacağınızı düşünüyoruz. :) Daha çok bilgi istiyorsanız; http://www.clinique.com.tr/cms/product/franchise/3step_system_detail.tmpl
We really think you will love the set if you have dry combination skin. :)  
Here's some more information; http://www.clinique.com/cms/product/franchise/3step_system_detail.tmpl

No comments:

Post a Comment